Utrata dziecka wiąże się z największym bólem i smutkiem, jakie może spotkać rodziców. Zgodnie z prawem, niezależnie od momentu, w którym doszło do utraty ciąży, każdy rodzic ma prawo zorganizować pogrzeb swojego dziecka. 

Kiedy nie można ustalić płci: 

W sytuacji, kiedy nie można ustalić płci dziecka, rodzina może zorganizować pogrzeb na własny koszt lub zlecić badanie genetyczne. Po uzyskaniu wyników lekarz wystawi kartę martwego urodzenia, z którą jeden z rodziców powinien udać się do USC, gdzie zostaną wydane odpowiednie dokumenty. Na ich podstawie rodzina może ubiegać się o zwrot zasiłku pogrzebowego. Od chwili uzyskania karty martwego urodzenia, rodzice mają 3 dni na zarejestrowanie swojego dziecka w USC. 

Pogrzeb dziecka utraconego

Kiedy płeć można ustalić:

Jeśli do poronienia doszło po 16 tygodniu, a więc wtedy, kiedy płeć dziecka można już określić, lekarz wystawia kartę martwego urodzenia. Następnie rodzina udaje się do USC, gdzie zostaje wystawiony odpowiedni dokument. 

W zakładzie pogrzebowym Iredar+ wiemy, jak trudny jest to czas. Organizacja pochówku pozwoli rozpocząć rodzicom żałobę i godnie pożegnać swoje maleństwo. Dlatego usługi pogrzebowe w Warszawie obejmują również pogrzeby dzieci utraconych. Mamy wieloletnie doświadczenie w branży pogrzebowej, które pozwala nam sprawnie poruszać się w kwestiach urzędowych i cmentarnych. Już po pierwszym telefonie do naszego biura udzielimy wszystkich informacji dotyczących organizacji pogrzebów dzieci.