Ostatnie pożegnanie może mieć różny charakter. Droga życia każdego człowieka jest niepowtarzalna – od pierwszego do ostatniego momentu, łącznie z zamykającymi je – niby klamra – uroczystościami pogrzebowymi. Zakład Pogrzebowy Iredar+ , w odpowiedzi na potrzeby swoich Klientów, organizuje nie tylko pogrzeby wyznaniowe, ale także pogrzeby świeckie.

Ceremonie żałobne o charakterze świeckim są równie uroczyste, jak te o charakterze wyznaniowym, pozbawione są jednak z reguły wszelkich elementów związanych z religią – poza przypadkami, w których sam Zmarły lub jego rodzina sobie tego wyraźnie życzyli. Pogrzebom świeckim przewodniczy w większości przypadków Mistrz Ceremonii Pogrzebowych – choć taka osoba może być obecna także w czasie uroczystości żałobnych o charakterze wyznaniowym, zwłaszcza w czasie pogrzebów państwowych.

pogrzeby świeckie

Jak wygląda pogrzeb świecki?

Pogrzeby świeckie to uroczystości, w których najwięcej uwagi poświęca się Zmarłej Osobie – poprzez przywołanie wspomnień ważnych momentów jej życia i wyrażenie wdzięczności za wszelkie dobro, jakie uczyniła. Są to zawsze ceremonie bardzo osobiste, a przez to także emocjonalne i nieszablonowe, które pozwalają wyrazić w niepowtarzalny sposób uczucia uczestników pogrzebu.

Zakład Pogrzebowy Iredar+, organizując pogrzeby świeckie, współpracuje ściśle z Rodziną Zmarłego. Staramy się poznać Państwa oczekiwania, aby na ich podstawie przygotować uroczystość, która stanowi ukoronowanie życia Bliskiej Państwu Osoby. Jesteśmy otwarci na różne prośby, nawet te niestandardowe – a wszystko po to, by godnie i jak najpiękniej pożegnać tych, którzy już odeszli.